Vír je znám v lezecké komunitě ledovou stěnou, via ferratymi i cestami pro sportovní lezení. Nově budeme lezecky využívat i komín v bývalém průmyslovém areálu, který k vertikálním zážitkům jednoznačně vybízí!

Uhelna

Revitalizovaný areál Továrna Vír bude na jaře otevírat několik provozů zaměřených na služby v cestovním ruchu a z nepřístupného areálu se začne stávat návštěvnicky atraktivní místo. Nás jako Adrex nejvíce zajímá horní část Továrny zvaná Uhelna. Uhelna disponuje 3 halami, přilehlým objektem "sýpky" a především 48 metrů vysokým komínem. Komín bude po drobných opravách vrchní části splňovat podmínky pro "sportovní" využití. Aktuálně řešíme kompletní úklid těchto prostor a projektovou dokumentaci k ochozu na komíně.

Komín

Lezení na komíny je specifická adrenalinová disciplína. Legální a zabezpečené "komínaření" se však dá absolvovat málokde. Komín v Továrně je v natolik dobrém technickém stavu, že bude možné na vrcholu osadit minimalistickou plošinu pro chvilkové spočinutí po náročném výstupu s ferratovým jištěním a v 27 metrech železnou konstrukcí ochozu pro slaňování a free fall.

Sýpka

Objekt bývalé sýpky je svou členitostí lezecky zajímavý. Sloupy, kónický převis, zajímavá výška, volný prostor pro slaňování či vnitřní šachty s žebříky dávají představám a diskusím o možném využití nebývale široké možnosti. Nabízí se: industrial ferrata s žebříky a lanovými mosty, drytooling, případně i umělá sportovní stěna s atraktivním slaňováním do volného prostoru. Náročnější stavební a zabezpečovací práce i následné technické řešení kotvení jistících bodů si vyžádá více času a financí. Lezení na sýpce tak nemá stanovený termín. Dílčí nápady a možná řešení budeme sepisovat do projektu, se kterým dost možná využijeme "crowdfundingu" a na HitHitu oslovíme lezeckou komunitu.

Jak můžete projektu pomoci?

Lezecký areál Uhelna rád využije pomoc v těchto oblastech:

  • odvážné nápady, které bude možné reálně zakomponovat do provozu Uhelny - lezení venku/uvnitř, v zimě/v létě, hobby/expert, s obsluhou/samostatně apod.
  • personální pomoc - nadšený brigádník na cokoliv, odborná stavební/výšková práce na IČ, letní instruktorská práce na lezeckých aktivitách
  • hledání finančních zdrojů, které by urychlily proces realizace a její kvalitu - investor, dotace, crowdfunding
  • materiální vybavení - lana, celotělové úvazky (free fall a lezení na komín), jištění, oblečení instruktorů a obsluhy - zde hledáme dlouhodobého partnera Uhelny
  • firemní a skupinové akce - pokud plánujete s firmou vyjet ven provětrat hlavy, tak ve Víru naleznete dostatek aktivit, gastronomii a brzy i větší kapacity ubytování v Hostelu Továrna

Kontakty

  • detailní informace a prohlídka: Robert Šimice - 773066141, robert.simice@adrex.com
  • personální a investiční dotazy: David Matuška - info@udolisvratky.cz
  • firemní akce - ubytování a gastronomie: Lenka Vančurová - lenka@udolisvratky.cz

Těšíme se na viděnou na Uhelně 2024!