Aktivity

Lezení a via ferraty

V roce 2015 byly ve Víru oficiálně otevřeny veřejnosti dvě via ferraty, tedy lezecké trasy zajištěné ocelovým lanem a železnými stoupacími prvky, díky kterým jinak neprůstupné skalní útvary zdolá i středně zdatný turista. K nim později přibyla atraktivní technicky obtížnější cesta Horní vyhlídka.

Skvělá aktivita pro rodiny a skupinové akce

Ferratové lezení v posledních letech získává na popularitě, přičemž vírské ferraty mohou být zajímavým terénem pro sbírání prvních zkušeností nebo organizaci kurzů pro začínající lezce. Obtížnost dvou delších zajištěných cest je uváděna v rozmezí B – C, tedy mírně obtížné až obtížné, přičemž sestup je vždy lesní pěšinou. Na Horní vyhlídce, kterou lze při ferratovém okruhu obejít, si přijdou na své i zdatnější “lezci”. Celý okruh zabere cca 2 hodiny mohou jej paralelně absolvovat i pěší doprovody.

Ferrata na Ledové stěně

K nástupu do první ferraty ve Víru Vás zavedou kamenné schody vinoucí se svahem od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. Jistící lano vede po celou dobu po levé ruce a stoupá nejdříve východní, a dále severní stěnou k vrcholu Velké věže, který obchází, a přivádí návštěvníky na pět metrů dlouhý lanový most. Dalším strmým výšvihem pokračujeme na vyhlídku, kde je jistící lano přerušeno. Dále pokračuje po asi pěti metrech na hřeben Blueberry, kde v místě přechodu skalnatého hřebene ve svah ferrata končí.

Via Ferrata na Jezerní stěně

Druhá Vírská ferrata začíná v zatáčce pod hrází VD Vír I. Nástupový žebřík v severozápadní stěně nelze přehlédnout a jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Cestou vzhůru se za zády odkrývají krásné výhledy na hráz VD Vír I, které přímo vybízejí k zastavení. Asi v polovině se ferrata láme do jihozápadní stěny a pokračuje k vrcholu, odkud je výhled na hráz opravdu exkluzivní. Od zakončení jistícího lana cesta dále pokračuje svahem na hranici lesa. Odtud lze po pěšině sestoupit zpět na silnici mezi parkoviště a nástup do ferraty, nebo pokračovat do kopce na vyhlídku na Klubačici a dále do Víru.

Via Ferrata Horní vyhlídka

Nejnovější vírská ferrata je nejkratší, zato ale vyžaduje o něco více lezeckých dovedností a jako jediná nabízí výhled na vodu v přehradě. Začíná na skalním hřebeni přibližně sto metrů od konce nástupní ferraty a přivede vás k ní značená trasa. Po kamenných schodech se lehce dostanete na hřeben, kde se Vám naskytne překrásný výhled na VD Vír I. Jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Záhy po nástupu se octnete na lanovém přemostění dlouhém necelých pět metrů, dále pokračujete kolmou stěnou bez umělých stupů vzhůru. Na ferratu navazuje značená stezka vedoucí na hráz VD Vír I a dále k nástupu do ferraty na Jezerní stěně.

Via ferrata Ledová stěna na Velké věži

Další tipy z regionu