Diskuse na téma "elektro kolo" či jeho využití na trailech narůstá na intenzitě. Argumenty zarytých odpůrců i zastánců mají svou logiku a řešíme spíše otázky etiky, resp. lidské slušnosti a tolerance. Názorové nůžky se ještě více rozevírají v problematice tuningu, tedy odblokování rychlostního omezovače dopomoci.

Do test centra jsme dostali produkt SpeedBox 1.0 pro Shimano E8000, kterým je osazena většina našich e-biků. A už se těšíme na praktické zkušenosti a jízdní dojmy.

SpeedBox 1.0 umožňuje zdvojnásobit rychlostní limit elektrokola z původních 25 km/h na 50 km/h. Při jeho použití se na tvém displeji zobrazuje reálná rychlost až do 22 km/h, poté se rychlostní ukazatel zafixuje a zobrazuje stále stejnou hodnotu i při vyšších rychlostech. Elektrická přípomoc motoru se vypíná při dosažení 50 km/h.

No, ale co s takto "vytuněným" kolem v půjčovně?

Legislativa upravuje provoz elektrokol rychlejších než 25 km/h v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 ze dne 15. ledna 2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly, konkrétně v článku 2, odstavec 2, bod g): Toto nařízení (omezení výkonu a rychlosti elektrokola) se nevztahuje na tato vozidla určená především pro využití v terénu a zkonstruovaná pro jízdu na nezpevněném povrchu.

I přes tento výklad zákona nebudeme SpeedBox nabízet ve standardním režimu. Nechceme vás ale ochudit o možnost srovnání obou režimů a tak se speciálně upravenou smlouvou o výpůjčce budeme umožňovat krátký test. Na vás pak bude rozhodnutí, zda si tuning pořídíte i na svůj e-bike.