Kopce na Vysočině jsou jako stvořené pro běžkování. Pokud se zas dočkáme přírodního sněhu, můžeme se opět těšit na upravené stopy na moha místech v regionu. Novoměstké trasy se rolbují až do Míchova nad Dalečínem, nastoupit do stopy můžete i v Bystřici nad Pernštejnem, nově se minulou sezónu najížděly okruhy také u Nyklovic a Rovečného.

Zvýšený zájem o běžkování v regionu byl minulou zimu dán dobrými sněhovými podmínkami a do značné míry i omezenou mobilitou a zavřením lyžařských areálů. Věříme, že u tohoto krásného sportu lidé vydrží a proto zařazujeme do půjčovny 4 páry běžek a hole. První a logická volba směřovala k místní značce Sporten, leč nestihli jsme včas předobjednávku. Jelikož je Adrex Base Camp i testcentrum, vybrali jsme méně rozšířenou tradiční finskou značku Peltonen. Po loňském testu padla volba na model se skluznicí Nanogrip, která je pro sportovně-turistické využití v půjčovně ideální.

Peltonen N-GRIP MOVENO

Model Peltonen NANOGRIP MOVEO už nadchl spoustu lyžařů svou přijatelnou cenou a skvělým výkonem bez nutnosti požití vosků. Nanesená vrstva Nanogrip na skluznici je náhradou za stoupací vosky i parafín, takže příprava lyží je extrémně jednoduchá. Stačí pouze pravidelně čistit a zabránit namrzání. Stačí jen vzít si běžky a vyrazit. Pokud padá čerstvý sníh a teplota se pohybuje kolem nuly použijete přípravek Holmenkol 24031 NO WAX ANTI-ICE (zapůjčíme v bejzu), abyste zabránili nalepování sněhu na skluznici. Více o praktických zkušenostech se dočtete třeba ve Světě Sportu.

Boty v setu zatím nenajdete. Pokud si to vaše reakce a poptávka budou žádat, doplníme je obratem. Primárně však očekáváme zájem již aktivních běžkařů, kteří budou chtít otestovat tyto "namazací" lyže. Vázání jsme proto zvolili univerzální Rottefella NIS-TOURING AUTO, které je kompatibilní s nejrozšířenějšími systémy (podrážek) NNN a SALOMON - PROLINK.

  • Lyže - délky 174, 181, 188 a 202
  • Hůlky - délky 130, 135, 140, 145, 150, 155, 160 a 165 cm
  • Set - 300 Kč/den

Běžkařské terény

Než začnete plánovat u nás v regionu výlet, doporučujeme si zjistit čerstvé informace o upravovaných stopách a sněhové situaci.

Sněžnice

Pokud vás více láká toulání přes zaváté pláně Vysočiny, ale nemáte backcountry, skialpové ani OAC "chodící" lyže? Zkuste technicky nenáročné sněžnice. Do půjčovny jsme doplnili 2 páry od zavedených značek!

Ledové zbraně

Hlavním zimním lákadlem je ve Víru jednoznačně Ledová stěna. Znají ji všichni lezci. Když pak ještě uzří unikátní nabídku "ledových hraček" v bejzu, nadšený výraz ve tváři jim dlouho nevyprchá.

Na zimu se ve Víru už těšíme!