Úvodní stránka > Potápění > Teorie potápění > Nový článek - ztráta vztlaku

Nový článek - ztráta vztlaku

Začněme dvěma příběhy, které se k nám donesly. V tom prvním se jednalo o zkušební ponor s divemasterem v Řecku do hloubky 25 metrů se standardním jacketem a 12 litrovou láhví.

Zásadní chyba nastala pravděpodobně již na lodi, kde bylo špatně odhadnuto množství potřebného olova. V prvních minutách a přibližně 10 metrové hloubce probíhalo vše hladce, proto divemaster souhlasil a oba pokračovali na max. hloubku 25 metrů. Zde došlo ke ztrátě vztlaku u kurzistova jacketu. Ačkoliv se neustále snažil dofukovat, přetlakový ventil přebytečný vzduch znovu odpouštěl. Příliš dotažené popruhy tlačily na prsou a objevovaly se první příznaky paniky. Kurzista se pokoušel popruhy povolit, ale divemaster, který zaregistroval nějaký problém, mu v tom neustále bránil. Co následovalo potom? Nekontrolovaný výstup ze 30 metrů na hladinu, naštěstí za stáleho vydechování a po krátkém pobytu na max.hloubce. Celá nehoda se kupodivu obešla bez následků. Druhý příběh se odehrál na jezerech v Rakousku. Opět klasická výstroj, malé zkušenosti a přesto dostatek sebevědomí. První chybou byla rozdílná výstroj obou potápěčů, kdy jeden používal jacket a 15 l láhev a druhý křídlo s 2x12 l dvojčetem. Sestup probíhal ve dvojici po bahnitém svahu na maximální plánovanou hloubku 40 metrů. Díky dobrému sklonu a viditelnosti netrval sestup dlouho a po krátké domluvě oba potápěči pokračovali do hloubky 50 metrů. I zde proběhla krátká domluva, vzduchu byl dostatek, čas byl také v pořádku. Rozhodli se pokračovat ještě o 10 metrů hlouběji, tedy do hloubky 60 metrů. V 55 metrech ovšem zaregistroval zkušenější z dvojice komplikace svého kolegy, který začal ploutvemi narážet do dna a neustále manipuloval s inflátorem. Rozhodli se otočit, ale potápěč s jacketem měl velké problémy a nemohl se odpoutat ode dna. Po plížení a plazení se dostal zpět do hloubky 50 metrů, kde se situace stabilizovala. Výstup a dekomprese proběhla již v pořádku. Být to ale na jiném místě, kde není možné šplhat po svahu, bylo by zaděláno na průšvih.

Jak se takové situaci vyhnout a jak na ni případně reagovat ? Nikdy se nepotápějte hlouběji, než Vám umožňuje Vaše výstroj a certifikace. Držte se ve skupině a komunikujte neustále se svým buddym. Pokud už se do podobných problémů dostanete, potom si snažte zachovat chladnou hlavu a nepropadejte panice. Zbrklým odhozením zátěže se dostanete do problémů při výstupu, kdy nebudete schopni dodržet bezpečnou výstupovou rychlost a případné dekompresní zastávky. Výhodou je suchý oblek, který je schopen plně nahradit nefunkční BCD. Jako krizový prostředek poslouží i dekompresní bójka a dokonce se setkáte i s nouzovými "Tesco" taškami. Každopádně je dobré mít po ruce něco, do čeho lze napustit vzduch. Nesestupujte na volné vodě dokud si nebudete jisti chováním své výstroje v plánovaných hloubkách. A na závěr doporučení, se kterým nemusí všichni souhlasit. Pokud hodláte realizovat hluboké ponory, přizpůsobte tomu i svoji výstroj a používejte namísto jacketu křídlo v kombinaci se suchým oblekem.

adrex (12.7.2005) | přečteno: 4389x | komentáře: 4

Komentáře k článku

přidejte komentář

09.06.2008 18:28:04 | Vložil: Gaston  

nejpravdepodobneji budes mit pozitivni vztlak i pri vypustenem zaketu, takze se pri vystupu z hloubky nezastavis.
Teoreticky, v pripade NOUZE, lze resit tim, ze si seberes v mensi hloubce kamen. ALE zarucis, ze to stihnes a ze tam nejaky bude az okolo poletis nahoru ?
Neni lepsi takovym prusvihum predchazet ?

24.05.2008 10:41:49 | Vložil: kesanav  

aha ale i tak s tim pozitivnim vztlakem ten prece vyrovnam jacketem nebo ne???

23.05.2008 21:57:26 | Vložil: David  

Ahoj, problém je, že když odhodíš zátěžák, tak sice vyřešíš problém v hloubce, ale už nemáš šanci zastavit výstup na hladinu. Člověk, neopren, atd...to vše má pozitivní vztlak, takže v hloubce okolo 10-ti metrů již nekontrolovaně letíš nahoru.

23.05.2008 20:04:42 | Vložil: kesanav  

vite co mi neni jasne proc neodhodili zatezni opasek tim ziskali kladny vztlak a v mensi hloubce nevypustili trochu vzduchu z jacketu tim byl ziskal neutralni vztlak a ponor by byl ukoncen me to nepripada jako zadnej problem prosim za odpoved

 

Přidejte komentář


Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete (0.0 + 48.5) *