Úvodní stránka > Potápění > Potápěčské lokality > Lokality v zahraničí > Hevíz - termální jeskyně v Maďarsku

Hevíz - termální jeskyně v Maďarsku

Max.hloubka : 40 metrů
Charakteristika : Termální jezero a jeskyně
Parkování : Ano
Foto : www.diving.sk

Unikátní termální jezero v lázeňském městečku Hevíz nedaleko jezera Balaton. V galerii jsou použity fotografie ze stránek www.diving.sk.

Příjezdových tras je několik, ale asi nejčastěji se jezdí přes Bratislavu, dál k dálnici na Budapest a za maďarskými hranicemi sjet na Csornu, Szombately a Zala - Egerszeg. Odtud je to již jen pár kilometrů do Hevízu. Ponor na této lokalitě si musíte dlouho dopředu zarezervovat, takže vyrazit naslepo se Vám jistě nevyplatí. Číslo na provozovatele zatím zveřejnit nemůžeme. Parkování, stejně jako veškeré zázemí, najdete přímo u jezera.

Asi největší zajímavostí a cílem potápěčů z celé Evropy je oválná jeskyně o průměru cca. 15 metrů. Vstup do ní je v hloubce 38 metrů a vzhledem k silnému vývěru termální vody se dovnitř musíte nasoukat po nainstalované lávce. Viditelnost v jeskyni je omezena jen Vašim světlem a teplota zde často přesahuje 40 stupňů Celsia. U stropu je vzduchová kapsa, která ale příliš vzduchu neobsahuje. Všemožné oxidy síry by Vás měly odradit od pokusu o dýchání bez automatiky. Do jeskyně se dostanete pouze s průvodcem a nehledě na Vaše počítače budete muset dodržet zdejší povinnou deco zastávku. Zbytek jezera dosahuje maximálně 5 metrové hloubky a dno je bahnité. Přesto ponor na Hevízu stojí za to. Foto : www.diving.sk

adrex (21.12.2004) | přečteno: 7473x | komentáře: 0

Komentáře k článku

přidejte komentář

Dosud nebyl k tomuto článku vložen žádný komentář!

 

Přidejte komentář


Nepoužívejte HTML značky, jen text.

Zaokrouhlete (19.3 + 11.7) *